Baza wiedzy

Co robić w przypadku zapalenia pęcherza?

Czy wiesz, że nawet co 5. kobieta w Polsce przynajmniej raz w życiu będzie zmagać się z zapaleniem pęcherza moczowego(1)? Jest to powszechna i niezwykle dokuczliwa infekcja, która najczęściej dotyka dorosłych kobiet, ale może występować również u mężczyzn czy dzieci. Powoduje dolegliwości takie jak ból i pieczenie, a także częste wizyty w toalecie. Jak leczy się zapalenie pęcherza? Czy znane są domowe sposoby, które pozwalają zadbać o komfort życia i wspierają nas w walce z zapaleniem pęcherza?

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba o podłożu zapalnym. Najczęściej jej bezpośrednią przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Mianowicie, w prawidłowych warunkach, gdy jesteśmy zdrowi, drogi moczowe od pęcherza moczowego w górę powinny pozostawać jałowe, czyli całkowicie pozbawione drobnoustrojów. Niestety, gdy dochodzi do przedostania się bakterii i ich namnażania, powstaje stan zapalny. W konsekwencji odczuwane są nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból, pieczenie, a niekiedy także obecności krwi w moczu, co jest wynikiem zapalenia błony śluzowej pęcherza (1). Aby dowiedzieć się więcej na temat zapalenia pęcherza – jego przyczynach i objawach, przejdź tutaj: https://urosept.pl/poznaj-glowne-przyczyny-i-objawy-zapalenia-pecherza/

Urosept – lek wspomagający przy zapaleniu pęcherza

Niewątpliwie zapalenie pęcherza jest związane z dużym dyskomfortem i nie należy go bagatelizować. Odpowiednio wczesne leczenie pozwala nie tylko uniknąć nasilenia objawów, ale także zmniejsza ryzyko powikłań choroby (1, 2).

Wiemy już zatem, że konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Jak wskazują specjaliści, wybór metody leczenia zapalenia pęcherza zależy od nasilenia objawów oraz indywidualnych czynników takich jak choćby stan zdrowia pacjenta. Jednocześnie w każdym przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem. Umożliwi to poznanie przyczyny zapalenia pęcherza, a także skuteczne leczenie.

Warto rozważyć  też kurację lekiem bez recepty Urosept, który ma łagodne działanie moczopędne, co może pomóc w walce z zakażeniami układu moczowego.

Jego wielokierunkowe działanie sprawia, że pomaga zarówno w łagodzeniu objawów, jak i w eliminacji przyczyn infekcji.

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, Urosept ogranicza namnażanie bakterii oraz utrudnia ich przyczepność do ścianek dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko dalszego rozwoju infekcji. Działanie przeciwzapalne łagodzi podrażnienia i uszkodzenia nabłonka, przyspieszając regenerację tkanek.

Dodatkowo, Urosept wykazuje efekt moczopędny, zwiększając produkcję moczu, co wspiera naturalne wypłukiwanie patogenów z układu moczowego. Jego właściwości przeciwadhezyjne dodatkowo utrudniają bakteriom osiedlanie się w drogach moczowych, zmniejszając ryzyko nawrotów infekcji.

Następnie elementem wsparcia leczenia jest zmiana stylu życia, a więc unikanie czynników zwiększających ryzyko choroby, zwiększenie ilości wypijanych płynów czy odpowiednia higiena okolic intymnych (1, 2, 3).

Zapalenie pęcherza – jak leczyć, gdy występuje u dzieci?

W przypadku młodych pacjentów, którzy narzekają na ból czy pieczenie podczas korzystania z toalety, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry. Odpowiednie leczenie dobiera się uwzględniając wiek i stan zdrowia dziecka (4).

W zależności od tego, czy dziecko jest w stanie przyjmować samodzielnie leki, to tak właśnie dobiera się metody leczenia. Małe dzieci, które nie są w stanie przyjmować leków np. niemowlęta, mogą być kierowane do szpitala, gdzie leki są podawane dożylnie. Starsze dzieci, których stan jest dobry, najczęściej leczone są ambulatoryjnie, a stosowane leki są podawane doustnie. Wśród leków podstawę leczenia stanowią antybiotyki, które dobiera się w zależności od bakterii np.: nitrofurantoina, amoksycylina, penicyliny czy cyklosporyny (4). Wspomagająco u dzieci powyżej 12 roku życia można zastosować Urosept – lek o łagodnym działaniu moczopędnym.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Jako, że zapalenie pęcherza jest dolegliwością, która stosunkowo często występuje, to znane są także metody naturalne, które mogą stanowić wsparcie dla leczenia farmakologicznego. Co może pomóc przy zapaleniu pęcherza?

Niewątpliwie wskazane jest zwiększenie spożycia płynów, ponieważ pomaga to w wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych. Ma to także znaczenie w kontekście stosunku seksualnego, po którym również zaleca się oddać mocz. Aby to było możliwe, warto wypić płyny np. 1 szklankę wodę przed stosunkiem (1, 2). 

Cierpiąc z powodu zapalenia pęcherza, nie należy również odwlekać czynności oddawania moczu. Zaleca się korzystać z toalety, za każdym razem kiedy jest odczuwana potrzeba. Nie mniej istotna jest także codzienna higiena, podczas której należy myć narządy płciowe, a korzystając z toalety należy podcierać się w kierunku od przodu do tyłu (1). Wsparciem w leczeniu zapalenia pęcherza jest także wypijanie codzienne soku z żurawin, który hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych i ułatwia ich wypłukanie (1, 2, 5).

Jak leczyć zapalenie pęcherza – leczenie domowe czy farmakologiczne?

Chcąc zadbać o zdrowie swojego układu moczowego, należy mieć na uwadze, że domowych metod nigdy nie należy stawiać na równi z leczeniem farmakologicznym. Decyzja o tym, jaki lek zostanie nam przepisany, a także w jakiej dawce, wynika z konieczności stłumienia infekcji bakteryjnej. Nie należy na własną rękę zmieniać dawki leku czy go odstawiać, gdyż może się to przyczynić do nabycia odporności bakteryjnej na stosowany lek. W końcu domowe metody stanowią wyłącznie wsparcie dla leczenia zaleconego przez lekarza, a nie jego zastępstwo (2, 3).

Aby umożliwić lekarzowi podjęcie właściwych decyzji, warto na wizycie opowiedzieć o wszystkich odczuciach, które są zgodne ze stanem rzeczywistym. W łagodnych przypadkach, gdy objawy są ograniczone do lekkiego dyskomfortu i częstomoczu, specjalista dobierze odpowiednie leki, ich dawkę i krótki czas leczenia. Z kolei nasilone zapalenie pęcherza, charakteryzujące się silnymi dolegliwościami bólowymi czy nawracające zapalenie pęcherza będzie wymagało innego schematu terapii (2, 3).

Sposoby na bolący pęcherz — najlepsza jest profilaktyka!

Podsumowując, najlepszym sposobem na uniknięcie zapalenia pęcherza jest profilaktyka, a więc zapobieganie zapaleniu. Jak to w praktyce wygląda? Zaleca się regularne, codzienne dbanie o higienę intymną, a także wykonywanie jej w odpowiedni sposób (1, 2). Należy unikać wychłodzenia organizmu, zwłaszcza okolic intymnych, a także picie odpowiedniej ilości wody.  Na co dzień należy unikać długiego wstrzymywania moczu oraz regularnie opróżniać pęcherz, szczególnie po stosunku płciowym. Gdy problemy z układem moczowym są częste, warto rozważyć dodatkowe wsparcie lekiem Urosept. 

Bibliografia:

  1. R. Drabczyk. Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycyna praktyczna.pl.
  2. K. Juszczak i wsp. Wytyczne Towarzystw Naukowych (PTU, PTGiP, PTMR) dotyczące diagnostyki, terapii i postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach dolnych dróg moczowych. Przegląd Ureginekologiczny 2024;2:14-35.
  3. T. Nieszporek. Leki na zapalenie pęcherza. Medycyna praktyczna.pl.
  4. D. Zwolińska. Leczenie zakażeń układu moczowego u dzieci. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016;12:3:264–275.
  5. R. Drabczyk. Infekcyjne bakteryjne zapalenie układu moczowego. Medycynapraktyczna.pl