Baza wiedzy

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza to bolesna dolegliwość układu moczowego. Najczęściej objawia się silnym dyskomfortem okolic intymnych i ciągłym parciem na mocz. Warto wiedzieć, że odpowiednio wczesna reakcja, a więc właściwa diagnostyka, umożliwia szybki powrót do zdrowia. Wsparciem w zalecanej terapii mogą być także domowe sposoby, które mogą poprawić samopoczucie i zwiększyć komfort pacjenta. Jakie są zatem domowe rozwiązania na zapalenie pęcherza?

Objawy zapalenia pęcherza

Podstawowym objawem zapalenia pęcherza jest przede wszystkim ból, który w pewnym stopniu występuje przez cały czas, a dodatkowo może ulegać nasileniu podczas oddawania moczu. Dolegliwości bólowe najczęściej są odczuwane w okolicy: intymnej, brzucha i podbrzusza (1).

Dodatkowo równie częstym objawem zapalenia pęcherza jest pieczenie podczas oddawania moczu i ciągłe parcie na mocz, a więc częsta, męcząca potrzeba korzystania z toalety. Oczywiście objawy mogą różnić się w zależności od danej osoby. Zwłaszcza u dzieci odczuwane objawy mogą być nieswoiste i mniej charakterystyczne (1). Aby dowiedzieć się więcej o objawach zapalenia pęcherza przejdź tutaj: Poznaj główne przyczyny i objawy zapalenia pęcherza.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Dodatkowo choć domowe sposoby nie zastępują leczenia zaleconego przez lekarza, to mogą one stanowić wsparcie w terapii farmakologicznej. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza mają na celu złagodzić dolegliwości bólowe czy poprawić komfort osoby z zapaleniem pęcherza (2, 3, 4). Jakie są zatem domowe możliwości wsparcia swojego układu moczowego?

Duża ilość płynów

Choć jest to istotne na co dzień, to w przypadku infekcji układu moczowego, kluczowe jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Podstawą powinna być przede wszystkim woda – zaleca się wodę mineralną, niegazowaną. Dodatkowo można spożywać także inne, lubiane płyny takie jak herbata, soki czy napary ziołowe. Podczas zapalenia pęcherza zaleca się unikać alkoholu, a także słodzonych napojów gazowanych (2, 4).

Witamina C

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza to także przyjmowanie określonych suplementów diety. Niekiedy wskazuje się, że warto rozważyć dodatkową suplementację witaminą C, gdyż wspiera ona układ odpornościowy i potencjalnie ogranicza ryzyko rozwoju bakterii. Warto wiedzieć, że takie postępowanie nie jest zalecane do długofalowej terapii. Jednocześnie zwiększać może także ryzyko powstawania kamieni nerkowych, stąd taką formę domowego wsparcia leczenia zawsze warto skonsultować z lekarzem (4).

Zioła

Niektóre zioła, które są łatwo dostępne, mogą stanowić wsparcie dla leczenia chorób układu moczowego  z uwagi na ich moczopędny charakter. Jakie zioła warto rozważyć, gdy dokucza nam zapalenie pęcherza (1, 2, 5)?

1. Pietruszka

Jest naturalnym źródłem witaminy C i substancji oksydacyjnych. Dodatkowo działa moczopędnie. Dodana do dań czy koktajlu, będzie cennym wsparciem dla organizmu.

2. Rumianek

Doskonale znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia. W przypadku zapalenia pęcherza może być stosowany w formie naparu do picia lub nasiadówek.

3. Żurawina

Choć nie jest typowym ziołem to jednak nadal jest często polecana przy infekcjach układu moczowego. Jak wskazują badania, dzięki temu, że zawiera duże ilości flawonoli, hamuje przyleganie bakterii E. coli do błony śluzowej dróg moczowych.

4. Skrzyp polny i pokrzywa

Oba wspomniane zioła działają moczopędnie (pobudzają produkcję moczu) i przeciwzapalnie, a więc niezwykle korzystnie w przypadku infekcji bakteryjnych. Najczęściej zaleca się je w formie naparów.

5. Liście brzozy lub borówki brusznicy

Omawiając domowe sposoby na zapalenie pęcherza warto wspomnieć także o liściach – w przypadku zapalenia pęcherza – o liściach brzozy i borówki brusznicy. Oba rodzaje działają moczopędnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu mogą wspierać leczenie zapalenia pęcherza.

6. Dziurawiec i krawnik

Dziurawiec i krwawnik, podobnie jak wcześniej wymienione zioła, również mogą stanowić wsparcie dla pęcherza moczowego. Jako substancje roślinne wykazują działanie przeciwzapalne, które może łagodzić dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza.

Zioła czy antybiotyk?

Odczuwając bolesne dolegliwości z okolic intymnych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W końcu odpowiednio wczesna diagnoza przyspiesza powrót do zdrowia i skraca czas, kiedy doskwierają nieprzyjemne dolegliwości (1, 3).

W przypadku zapalenia pęcherza lekiem pierwszego rzutu są antybiotyki. Najczęściej dobiera się je w oparciu antybiogram, czyli badanie pozwalające ocenić jakie bakterie są przyczyną zapalenia. Należy mieć świadomość, że substancje ziołowe nie są w stanie ich zastąpić. Wypijanie naparów z roślin o właściwościach przeciwzapalnych nie pozwala na zwalczenie bakterii obecnych w pęcherzu. W końcu w fizjologicznych warunkach mocz obecny w pęcherzu pozostaje jałowy, czyli całkowicie pozbawiony bakterii. Zaburzenie tej równowagi wymaga odpowiednio silnej interwencji (1, 3).

Co na zapalenie pęcherza u dziecka? Domowe sposoby

Objawy zapalenia pęcherza u dzieci czasami nie są do końca tak oczywiste, jak u dorosłych. W końcu dzieci nie zawsze wiedzą, jak wytłumaczyć co czują i gdzie odczuwają ból. Z tego względu nie należy bagatelizować sygnałów zgłaszanych przez dziecko – ból, częste parcie na mocz – należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry (1).

W przypadku zapalenia pęcherza u dzieci wsparciem do leczenia zaleconego przez specjalistę będzie odpowiednie nawadnianie dziecka, a także zwrócenie uwagi na sen i odpoczynek. Należy zadbać, aby nasza pociecha ubierała się ciepło, a nawet można zaoferować dodatkowe, ciepłe kompresy (2).

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u kobiet

W przypadku kobiet powszechną dolegliwością są nawracające zapalenia pęcherza moczowego. Stąd warto zadbać o pęcherz na co dzień. Jakie są na to domowe metody?

Na co dzień należy zadbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów. Można dodatkowo wypijać zioła wspomniane wyżej. Szczególnie korzystne może być włączenie żurawiny. Następnie nie należy powstrzymywać się przed oddawaniem moczu. Konieczne jest oddanie go po stosunku seksualnym (1,2).

Zapalenie pęcherza – kiedy sposoby domowe nie wystarczają?

Odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości okolic intymnych, zwłaszcza przedłużające się lub nawracające, wymaga profesjonalnego wsparcia. Z pewnością należy udać się do specjalisty np. ginekologa (kobiety), a w przypadku mężczyzn – urologa. Lekarz przeprowadzi dokładne badania i wywiad, na bazie których wskaże odpowiednie metody leczenia.

W zapaleniu pęcherza znajdują zastosowanie leki wspierające pracę układu moczowego takie jak Urosept(R). Jest to lek moczopędny, na bazie składników pochodzenia roślinnego. Jak wskazuje się w zaleceniach, Urosept(R) może być stosowany zarówno w zakażeniach układu moczowego takich jak zapalenie pęcherza, ale także w kamicy nerkowej. Co istotne, lek ten może być stosowany już od pierwszych objawów infekcji. Urosept(R) skutecznie wspiera układ moczowy w walce z infekcją, a także zapobiega ich nawrotom.

Podsumowanie

Podsumowując, gdy doskwiera nam zapalenie pęcherza, choć leki zalecone przez lekarza stanowią podstawę, to domowe sposoby mogą pomóc i poprawić komfort i samopoczucie. Wśród nich zaleca się stosowanie ziół, odpowiednio duże nawadnianie i unikanie wychłodzenia organizmu. Stosując domowe sposoby na zapalenia pęcherza należy także przestrzegać zaleceń lekarza.

Bibliografia:

  1. R. Drabczyk. Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycynapraktyczna.pl, dostęp online 12.04.2025.
  2. R. Drabczyk. Jak mogę sobie pomóc w bardzo częstych zakażeniach układu moczowego? 2014. Medycynapraktyczna.pl, dostęp online 12.04.2025.
  3. T. Nieszporek. Leki na zapalenie pęcherza 2012. Medycynapraktyczna.pl, dostęp online 12.04.2025.
  4. J. Zawadzki. Profilaktyka zakażeń układu moczowego 2014. Medycynapraktyczna.pl, dostęp online 12.04.2025.
  5. D. Wnęk. Rumianek – właściwości lecznicze, działanie, kiedy stosować. Medycynapraktyczna.pl, dostęp online 12.04.2025.