Zapalenie cewki moczowej należy do nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości układu moczowego. Występuje zarówno u mężczyzn i jak i kobiet. Jest to stan zapalny błony śluzowej okolic cewki moczowej wywołany przez obecność bakterii przenoszonych drogą płciową. Jak wskazują specjaliści, odpowiednio wczesna diagnoza i nie ignorowanie objawów to bardzo ważny element, umożliwiający skuteczne leczenia i zapobieganie poważnym powikłaniom (1).
Co to jest zapalenie cewki moczowej?
Warto zacząć od tego, że cewka moczowa to część układ moczowego człowieka. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ma postać elastycznego przewodu, którym mocz wypływa z pęcherza moczowego na zewnątrz organizmu. U kobiet jest krótka i znajduje się do przodu od pochwy, natomiast u mężczyzn jest znacznie dłuższa i kończy się na szczycie członka (2).
Zapalenie cewki moczowej to schorzenie, w którym dochodzi do powstania stanu zapalnego błony śluzowej. W praktyce najczęściej jest to choroba przenoszona drogą płciową, kiedy to podczas kontaktów fizycznych dochodzi do przenoszenia bakterii wywołujących objawy choroby. Zapalenie cewki moczowej jest najczęstszą z chorób przenoszonych w trakcie kontaktów seksualnych (1, 2).
Jak często występuje zapalenie cewki moczowej?
Jak wskazują eksperci – lekarze urolodzy czy ginekolodzy – wskazanie dokładnej częstości występowania choroby takiej jak zapalenie cewki moczowej jest niezwykle trudne, gdyż w wielu przypadkach schorzenie może przebiegać bez odczuwanych objawów. Jednocześnie diagnostykę utrudniają także przyczyny, a więc kontakty seksualne. U osób w wieku reprodukcyjnym mogą być one bardzo częste, a objawy bagatelizowane – wiele osób z nie zgłasza się do lekarza i nie leczy infekcji (1).
Przyczyny zapalenia cewki moczowej
Zgodnie z tym co wspomniano wyżej, najważniejsze przyczyny zapalenia cewki to zakażenia bakteryjne, które odpowiadają za jego objawy. Zapalenie cewki moczowej dzielimy na dwie główne kategorie: rzeżączkowe i nierzeżączkowe, w zależności od czynnika wywołującego zakażenie (1).
Przyczyny rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej może być wywołane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, znaną jako dwoinka rzeżączki. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową (1).
Przyczyny nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej
Wśród innych drobnoustrojów, które stanowią przyczyny zapalenia wymienia się:
- Chlamydia trachomatis: poza dwoinką rzeżączki to druga najczęstsza przyczyna zapalenia cewki moczowej; najczęściej zakażenie tą bakterią przebiega bezobjawowo, co sprzyja nieświadomemu przenoszeniu infekcji na partnerów seksualnych.
- Mycoplasma genitalium,
- Ureaplasma urealyticum,
- Trichomonas vaginalis.
Jednocześnie inne, rzadkie przyczyny zapalenia cewki moczowej to zabiegi urologiczne oraz wprowadzanie ciał obcych do cewki moczowej, np. cewnika do pęcherza moczowego lub jako powikłanie zakażenia układu moczowego (1).
Objawy zapalenia cewki moczowej
Co ważne, zapalenie cewki moczowej nie zawsze powoduje odczuwanie określonych objawów. Niekiedy przebiega bez dolegliwości, co niewątpliwie utrudnia diagnostykę i leczenie, a zwiększa ryzyko rozprzestrzenia się w populacji. Jak wskazują dane epidemiologiczne, nawet 90% przypadków zapalenia cewki moczowej wywołanej przez chlamydie jest bezobjawowa (3)! Jednocześnie u części osób dochodzi do rozwoju zapalenia cewki moczowej pełnoobjawowej, czyli takiej kiedy dolegliwości są odczuwane przez pacjentów. Jakie objawy są zgłaszane?
Zapalenie cewki moczowej u kobiet – jakie są objawy?
Najczęstsze objawy zapalenia cewki moczowej, na jakie skarżą się kobiety, to przede wszystkim ból o różnym nasileniu, a także, pieczenie lub szczypanie podczas oddawania moczu. Dodatkowo występować mogą upławy, czyli zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, niekiedy o nieprzyjemnym zapachu. Nieco rzadziej występuje także ból dolnej okolicy brzucha, bądź krwawienie pomiędzy miesiączkami (3).
Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn
Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn to przede wszystkim wyciek wydzieliny o różnym, nietypowym zabarwieniu, niekiedy może zawierać domieszkę krwi. Powszechne są dolegliwości bólowe, a także pieczenie lub szczypanie podczas oddawania moczu, odczuwane na końcu cewki moczowej, przy jej ujściu na szczycie członka. Niekiedy odczuwalne może być także swędzenie czy ból jąder (4).
Zapalenie cewki moczowej u dzieci – objawy
U dzieci zapalenie cewki moczowej najczęściej ma podobne objawy, co u dorosłych. Najczęstszym objawem jest ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. Równie często zauważalna jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu i tzw. “nagłe parcie na mocz”, czyli potrzeba pilnego jego oddania. Stąd niekiedy u dzieci występuje także moczenie nocne. W kontekście dzieci istotne jest także zwrócenie uwagi na niespecyficzne objawy zapalenia takie jak osłabienie, spadek nastroju czy gorączka (1, 2).
Diagnoza zapalenia cewki moczowej – do jakiego lekarza się udać?
Wystąpienie zapalenia cewki moczowej nie powinno być bagatelizowane. Odczuwane objawy są niezwykle nieprzyjemne i zmniejszają komfort życia.W przypadku wystąpienia objawów sugerujących zapalenie cewki moczowej, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Wsparciem może być już lekarz pierwszego kontaktu, choć kobiety powinny zgłosić się do ginekologa, a mężczyźni urologa. Podczas konsultacji lekarz zrealizuje wywiad wywiad zdrowotny, a także może zalecić badania moczu czy wymaz z cewki moczowej. Badanie to polega na pobraniu wydzieliny z cewki moczowej, celem jej oceny pod kątem bakteriologicznym (1, 3).
Jak leczyć zapalenie cewki moczowej?
Do leczenia zapalenia cewki moczowej najczęściej stosuje się leki przeciwbakteryjne np. antybiotyki. Kluczowe jest jednak wybranie substancji czynnej, która działa na określony rodzaj bakterii, który odpowiada za zapalenie. Co ciekawe, leczeniu poddać powinni się także partnerzy seksualni osoby chorej, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji (1, 3, 4).
W kontekście leczenia farmaceutycznego bardzo ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Odstawienie antybiotyku za wcześnie może przyczynić się, że bakteria, częściowo osłabiona, ale zbyt krótko eksponowana na lek, zyska na niego odporność (1, 3, 4).
Zapalenie cewki moczowej – domowe sposoby
Występujące zapalenie cewki moczowej może skłaniać do poszukiwania także domowych sposobów na jej leczenie. Warto jednak wyjaśnić, że nie ma metod, które pozwalają na wyleczenia zapalenia. Tak zwane domowe sposoby mogą stanowić wsparcie terapii i ewentualnie zwiększyć komfort życia pacjentów. Co zatem pomaga na zapalenie cewki moczowej?
- Zwiększenie spożycia płynów
- Stosowanie ciepłych okładów takich jak ciepłe kompresy na podbrzusze
- Nie powstrzymywanie się w oddawaniu moczu
- Rozważ kurację lekiem bez recepty Urosept, który ma łagodne działanie moczopędne, co może pomóc w walce z zakażeniami układu moczowego
Podsumowując, zapalenie cewki moczowej to bolesna dolegliwość układu moczowego, występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej przyczyną jej wystąpienia jest zakażenie bakteryjne przenoszone drogą płciową. Odczuwając objawy i podejrzewając u siebie zapalenie cewki moczowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Odpowiednio wczesne leczenie pozwala uniknąć poważnych powikłań i sprzyja szybkiemu powrotu do zdrowia.
Bibliografia:
- R. Drabczyk. Zapalenie cewki moczowej – objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycynapraktyczna.pl.
- Szczeklik A. i wsp. Choroby wewnętrzne. Wyd. III. Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
- M. Wiercińska. Chlamydioza dróg moczowo-płciowych: przyczyny, objawy i leczenie. Medycynapraktyczna.pl.
- R. Drabczyk. Co powoduje pieczenie cewki moczowej u mężczyzn? Medycynapraktyczna.pl.